آموزش برنامه نویسی به کودکان با ربات ها و اسباب بازی

آموزش برنامه نویسی به کودکان با ربات ها و اسباب بازی

آموزش برنامه نویسی به کودکان با ربات ها و اسباب بازی

همانند بسیاری از برنامه نویسان، علاقه ی من به برنامه نویسی، لذتیسیت که مدام آن را در زندگی تجربه می کنم و می خواهم این احساس لذت را با کودکان سرزمینم به اشتراک بگذارم.

من همچنین احساس می کنم یافتن کودکان و اشتراک گذاری این اطلاعات، واقعا شگفت انگیز است و مطمئنم که آن ها هم با این شور و شوقی که من دارم متحیر خواهند شد.

به همین دلیل برای همه ی ما به عنوان یک برنامه نویسی، بسیار مهم است که، در مورد چیزهایی که میتوانیم به کودکان، آموزش دهیم، کمی فکر کنیم.

فقط برای چند لحظه فکر کنید، که چه کسی باید از چیزی که ما شروع کردیم، ارث ببرد و ادامه دهنده ی راه ما باشد؟

ما باید این مسیر را به کودکانمان آموزش دهیم، آن ها بنیان خوبی برای آیندگان ما هستند. من احساس میکنم اگر ما این کار را انجام ندهیم ظلم بزرگی به آن ها کرده ایم.

تصور نکنید که آگاه کردن کودکان از قدرت برنامه نویسی و نشان دادن آینده ی روشن به آن ها، خیلی زود است. به کودکان یاد دهید که با کامپیوتر خلوت کنند و دوباره آن را کشف نمایند.

من فکر می کنم که همه ی ما می توانیم درس های مهمی را یاد بگیریم، به شرط آن که زمانی را برای آموزش کودکانمان در مورد شگفتی های کدنویسی قرار دهیم.

ساده باشید.

واقعا نیازی نیست که کودکان ما حتما الگوریتم را آموزش ببینند. در حقیقت، آنها حتی نیاز به دانستن کلمه ی الگوریتم را هم ندارند. اما اگر شما می توانید با استفاده از یک ربات یا برنامه ی Scratch یا Scratch Jr. الگوریتم را به آن ها آموزش دهید، از نظر من ایرادی ندارد و این یادگیری باعث می شود تا آن ها با زبان کامپیوتر بهتر آشنا شوند

مهمترین چیزی که ما باید در مورد بچه ها بدانیم این است که، با آنها مانند افراد بزرگسال، با سبک های متفاوتی ارتباط برقرار کنیم و آموزش دهیم. بنابراین روشی را بیابید تا آن ها را واقعا درگیر یادگیری کند و علاقه ی آن ها را افزایش دهد.

این کار را می توانید از طریق اسباب بازی های رباتیک، لوگوها و یا یک برنامه در تبلت شان انجام دهید. اگر ما روشی را برای آموزش برنامه نویسی به کودکان بیابیم که برنامه نویسی را، برای آن ها جذاب کند ما می توانیم به آن ها کمک کنیم تا آن ها در طول زندگی، دائم با برنامه نویسی درگیر باشند و برنامه های کامپیوتری بنویسند.

ربات و برنامه نویسی کودکان

علاوه بر این ارزش تدریس این مهارت به کودکان، بعدها منعکس خواهد شد. با فکر کردن در مورد این که، شرایط پیچیده را در ساده ترین اصطلاحات توضیح دهید، به خودتان کمک می کنید تا شکستن یک برنامه به واحدهای کوچکتر را فراگیرید.

در نهایت، ساده تر کردن کار و شکستن کدها، اشکال زدایی و نگهداری آن ها را راحت تر می کند.

چه کسی به اصطلاحات توجه می کند؟

در سنین پایین کودکان نیازی به دانستن اینکه الگوریتم ها چطور کار می کنند، برنامه ها چطور رشد می کنند یا چطور اشکال زدایی می شوند، ندارند. اصطلاحات در این موارد برای آن ها بسیار ارزشمند است، چون آن ها هنوز نمی توانند با اقداماتی که انجام می دهند، وابسته آن باشند.

با این حال، من می توانم تمرین های مفید و عادت های خوب خودم را به طوری که بتواند به کودکان در آینده، هم در کلاس و هم در زندگی کمک کند و آن ها را جلو ببرد، آموزش دهم.

اینکه کودکان اشکال زدایی یا استفاده از روش های مدولاری خوب را الان بدانند، زیاد اهمیتی ندارد. مهم این است که آنها مشغول استراتژی حل مسئله شده و از دیدن نحوه ی کدنویسی و عملکرد آن هیجان زده شوند.

اگر ما بتوانیم در سنین پایین به کودکانمان کدنویسی را آموزش دهیم و کاری کنیم که این حرفه برای آن ها سرگرم کننده باشد، پس می توانیم امیدوارم باشیم که در آینده برنامه نویسان بیشتری خواهیم داشت، که از کارشان لذت می برند و با این کار به پاداش های بزرگ دست می یابند.

کار اصلی که ما باید انجام دهیم، تشویق و ایجاد اشتیاق در کودکان برای حل مسائل با استفاده از کدنویسی است.

چطور در خانه،آموزش برنامه نویسی را شروع کنیم؟

رباتیک شگفت انگیز

من نمی توانم در مورد دیگر ابزارهای آموزش رباتیک صحبت کنم، اما Dot / Dash با استفاده از چند برنامه مختلف تبلت و گوشی های هوشمند، برای کمک به کودکان، جهت کنترل ربات آموزش داده است.

استفاده از اسباب بازی های رباتیک برای آموزش به کودکان، باعث می شود تا ما از چیزهایی که در زمان های مختلف انجام دادیم، بهرمند شویم. بچه ها سرهم بندی و ایجاد چیزهای مختلف، با استفاده از اشیای اطراف خود را دوست دارند. بازی کردن با اسباب بازی و کشف چیزهایی که با این اسباب بازی ها ایجاد کنند، به آن ها حس شگفت انگیزی می دهد.

با آوردن برنامه نویسی به دنیای فیزیکی از طریق رباتیک، مراحل برنامه نویسی را ملموس تر می سازید. این روش، تعاملی تر است چون به جای اینکه صفحه نمایش را روشن کنید و کلمات را پرینت کنید، به بچه ها این اجازه را می دهید تا با نرم افزارهایی که ایجاد می کنند بیشتر درگیر شوند.

با این حساب من میخواهم دو برنامهDot و Dash را در اینجا برجسته کنم.

مرحله Path: این مرحله مقدماتی است و برای کودکان از سنین ۵-۷ سال طراحی شده است.

من می توانم در اینجا بگوییم که این ربات واقعا احساس لذت را به کودکانتان می دهد و آن ها فرایندهایی که در این برنامه انجام می شود را دوست دارند.

مرحله ی بعدی، مرحله یBlockly : برای کودکان ۶ به بالا طراحی شده است.

اگر با برنامه یScratch یا Scratch Jr. سرو کار داشته اید، این برنامه هم آشنا به نظر می آید چون برنامه نویسی آن، از همان سبک استفاده کرده است.

وقتی که یک بچه، بر فرایند اولیه ی ساخت یک ربات در مرحله ی Path مسلط شد، می توانید مرحله ی Blockly را به او معرفی کنید، چون او حالا می تواند کنترل بیشتری بر ربات داشته باشد.

همچنین یادگیری استفاده از Blockly نیاز به مقدار کمی مهارت خواندن دارد. مرحله ی Path نیاز به توانایی خواندن ندارد و فقط باید دنبال مسیرهای pictographic باشند.

روش های زیادی وجود دارد که شما می توانید از خلاقیت و تخیل کودکانتان استفاده کنید تا آن ها را برای حل پازل، روباتیک و… به چالش بکشید. ایده اصلی، این است که آن ها، در حل مسئله شرکت کنند و در روند آن به نتیجه ی پنهان شده، دست یابند.

در ابتدا سعی کنید در مرحله یPath یک مسیر پیچ و خم(maze) بسازید تا مسیر حرکت ربات باشد. این یک تجربه خوبیست، تا مغز کودکتان درگیر شود.

با این حرکت شما، اولا در این مرحله کودک شما، اقدامات تکاملی را می آموزد، چرا که او برای اولین بار تلاش می کند تا پیچ خم را انجام دهد و سعی می کند تا تمام پیچ و خم ها را یکبار حل کند. و صورت ربات بارها و بارها به دیوار می خورد.

شما هم با کودکتان همراه شوید و از یک رباتی که با حرکت شما به دیوار می خورد احساس لذت کنید و گاهی بلند بخندید.

این روش اشکال زدایی، درس دیگری به او می دهد و آن این است که، حل مسائل می تواند مشکل باشد، اما راهی برای حل آن وجود که شما می توانید آن را انجام دهید و از این حل مسئله، لذت ببرید.

همانگونه که او هر یک از مراحل حرکت ربات را به خوبی تنظیم می کند، کم کم به ایده سوم، یعنی اشکال زدایی وارد می شود و شروع به یادگیری می کند. او در مرحله path ربات را در مسیر پیچ و خم حرکت می دهد و مسیرهای متنوع را امتحان می کند و می بیند که ربات چطور از مسیر نادرست به دیوار برخورد می کند.

و در نهایت به هدفش می رسد و با جیغ و بالا و پایین پریدن، احساس لذت خود را بیان می کند.

این لحظه کوچک در زندگی، باعث می شود تا درک کنید که ارتباط با کودک در یک بازی می تواند به او در یادگیری کدنویسی کمک کند.

از آنجا که ربات ها می توانند خیلی سرگرم کننده باشند، بچه ها می توانند با ربات ها همکاری داشته باشند و برنامه نویسی را یاد بگیرند. این در حالیست که آن ها شاید حتی مهارت های حیاتی زندگی را نیاموختند.

برنامه ها

شما می توانید از ابزارهایی که دارید(مانند اسباب بازی) استفاده کنید تا به کودکانتان لذت برنامه نویسی را الهام ببخشید.

همانطور که قبلا گفتم برنامه هایی برای گوشی های هوشمند و تبلت به نام Scratch Jr وجود دارد که با آن می توانید بلوک های برنامه نویسی، برای حرکت الگوریتم را آموزش دهید.

اگر کودکتان گوشی هوشمند ندارد می توانید از طریق سایت https://scratch.mit.edu/ برنامه کامپیوتری آن را استفاده کنید یا اینکه به صورت آنلاین این بازی را انجام دهید.

Scratch و Scratch Jr. به اندازه کافی محبوب هستند و شما می توانید چند درس ویدیویی آن را در مورد نحوه ی استفاده از آن، برای حل مسایل بیابید.

برنامه هایی شبیه Path یا Blockly وجود دارند.این برنامه ها چالش هایی را برای حل مسئله به وجود می آورند که کودکان با درگیری در آن چالش، استفاده از ابزارها را می آموزند و پس از آن به راحتی می تواند آزمایشات و مطالعات خود را شروع کند.

تا زمانیکه یک مسیر یا مراحلی از پیش تعیین شده برای بالا بردن مهارت های کودکانمان باشد، این ایده در آن ها به وجود می آید که که خودشان را محک بزنند.

پس از این شما می توانید انواع برنامه های سرگرم کننده را بیابید و با استفاده از آن این مهارت را در کودکانتان تقویت کنید.

با مدارس اطراف خود صحبت کنید.

می دانم که شما هم با دیدن این جمله تعجب کردید. متاسفانه مدارس کشور ما هنوز به سطحی نرسیده اند که این مسائل را درک کنند. اما باید بدانیم که برنامه نویسی باید از مدارس هم شروع شده و این گام بزرگ ،باید در کشور ما انجام شود.

آینده ی کشور ما بستگی به کودکانی دارد که واقعا درگیر حل مسائل شوند.

امروز اکثر مدارس از تبلت برای آموزش استفاده می کنند. بچه ها برای یادگیری مهارت ها می توانند از این وسیله استفاده کنند.

مدارس باید برنامه Dot/Dash را روی این تبلت ها نصب کنند و مهارت حل مسائل را با این ربات به کودکان آموزش دهند.

شما باید شروع این گام بزرگ را آغاز کنید.

نکته هایی برای والدین

در طول این مقاله، من فرض را برای این گرفتم که شما خواننده عزیز، دارای فرزند هستید که می توانید با این ابزارها، برنامه نویسی را به آن ها آموزش دهید. اگر شما نمی توانید این کار انجام دهید می توانید از مراکزی که هدفشان آموزش برنامه نویسی به کودکان است کمک بگیرید. این مراکز معمولا مهارت های کودکان شما را شناسایی می کنند و استعدادهای کودکانتان را شکوفا خواهند کرد.

اما به یاد داشته باشید که والدین موثرترین گام در رشد استعداد فرزند خود دارند. پس سعی کنید خودتان این مهارت را به کودکتان آموزش دهید.

اگر شما جزو گروه ذکر شده ی بالا نیستید، می توانید مهارت آموزش برنامه نویسی را داشته باشید. شما می توانید با یادگیری این حرفه، درآمد زایی کنید. و این هدف بزرگ که ما باید آینده کودکان کشورمان را از هم اکنون بسازیم را، پیش ببرید.

برنامه نویسی با گذشتن از مرزها

اصلی ترین چیزی که شما می توانید برای به نمایش گذاشتن برنامه نویسی به کودکان (چه در خانه و چه در مدرسه) انجام دهید این است که از مرزها بگذرید.

مرزی برای یادگیری کودکان وجود ندارد. کودکان می توانند تا بی نهایت ها ح کت کنند و در کودکی مهارت ها ی بسیاری را بیاموزند.

کودک خودتان را محدود نکنید، مرزهای این دنیا را بشکنید و به سمت رشد استعدادهای کودکانتان حرکت کنید.

شما می توانید با استفاده از ابزارهای موجود در Scratch Jr ، یک فیلم از کارکترهای برنامه ریزی شده برای کودکانتان ایجاد کنید و با این فعالیت، برنامه نویسی را به عرصه های هنری ببرید.

این کار، کودکتان را شگفت زده می کند.

همچنین می توانید برنامه را ۲ بار در ۳ زمان(که جمعا ۶ با می شود) با تغییراتی انجام دهید و با این کار ریاضیات را وارد برنامه نویسی نمایید.

یا اینکه یک ربات شبیهdash را اضافه کنید که پرتابی در یک هدف ثابت انجام می دهد و دوباره علوم را وارد برنامه نویسی نمایید.

به منظور یادگیری استفاده از نحوه ی کار ابزارهای این برنامه، از کودکتان بخواهید تا دستورالعمل های نشان داده شده در صفحه نمایش را بخواهند و مطابق آن حرکت کنند. با این کار از قلمرو هنرهای زبان و تفکر انتقادی می گذرید.

نباید در مورد معرفی برنامه نویسی و رباتیک برای خانواده و مدرسه بیش از حد اغراق کنید. این علاقه باید در دیگران ریشه داشته باشد تا شما بتوانید آن را بزرگ کنید . پس قبل از هر کاری سعی کنید این علاقه را به وجود آورید. بعد از گذشت از این مرحله شما کم کم به خواسته تان خواهید رسید.

دانلود مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *