نقش زنان در تکنولوژی نرم افزار(راهنمایی برای مردان و زنان)

نقش زنان در تکنولوژی نرم افزار

نقش زنان در تکنولوژی نرم افزار(راهنمایی برای مردان و زنان)

احتمالا شما هم با دیدن این عنوان به همان چیزی فکر می کنید که من فکر می کنم. وقتی من این عنوان را طرح کردم ، مطالب چندان جالبی در مورد نقش زنان در تکنولوژی نرم افزار نیافتم.

اهداف این مطلب بسیار جذاب است. من می خواهم صادقانه در مورد نقش زنان در تکنولوژی نرم افزار و نحوه ی درک آن ها صحبت کنم. به همین دلیل من صادقانه فکر می کنم فرصت حضور زنان در تکنولوژی نرم افزار بسیار زیاد است و باید بتوان کاری کرد که این حضور پررنگ تر شود.

بیاید با درک عمیقی، به تاریخ نگاهی بیندازیم. همانطور که می دانید واقعیت را نمی توان کتمان کرد و اگر صادقانه به این گذشته نگاه کنید می بینید عوامل دردناک و گاهی اوقات عوامل اجتماعی و سیاسی سبب شده تا زنان از دنیای تکنولوژی کمی عقب تر باشند.

من می خواهم برخی از واقعیت ها و توصیه های علمی برای زنان و مردان، در برخورد با نقش زنان در تکنولوژی را بیان کنم، که میدانم برای هر دو مفید است.

خب، فکر میکنم مقدمه چینی کافی باشد و بهتر است به سمت این موضوع شگفت انگیز حرکت کنم.

کلیشه ها و تصورات منفی

کلیشه ها و تصورات منفی

من معتقدم کلیشه هایی وجود دارد که باید مقابل آن ها ایستاد. این واقعیت را همه ی ما می دانیم و اگر بخواهیم، می توانیم بر این کلیشه ها غلبه کنیم و یا حداقل آن ها را در محیط کارمان کمتر کنیم.

زنان در فن آوری نرم افزار در کلیشه قرار گرفته اند.

بسیاری از مردان و برخی از زنان، اغلب فرض می کنند که یک برنامه نویس زن نمی تواند در عرصه تکنولوژی از نظر تکنیکی کارآمد باشد.

یک زن در تکنولوژی، می تواند همانند یک مرد از توان فکری فوق العاده بهره مند باشد. گاهی یک زن می تواند نخبه تر از یک مرد باشد. اما متاسفانه زنان یا درگیر بچه اند، یا درگیر بازی های موبایل یا کامپیوتر هستند.

زنان اغلب تصور می کنند که تستر های خوبی هستند، اما به طور جدی در نقش توسعه دهنده ی نرم افزار قرار نمی گیرند.

البته تمام این باورهای کلیشه ای جهانی، درست نیست. مهم این است که آن ها بدانند که شما یک زن در تکنولوژی هستید، شما نیاز به دانستن حقیقت دارید، و مردان در تکنولوژی باید دیدگاه های شما را درک کنند.

نکته این صحبت ها این است که برخی از زنان در تکنولوژی شبیه این کلیشه ها هستند اما این بدان معنی نیست که همه ی زنان ارزشمند نیستند.

بسیاری از تکنیک های کارآمد، مخصوص زنان برنامه نویسی است که، در برنامه نویسی بسیار مشتاق و پرشور و مانند مردان در دنیای تکنولوژی حرکت می کنند.

زنان با بچه داری خسته می شوند.

زنان با بچه داری خسته می شوند

خب، تا حالا بحث ما در مورد موضوع کلیشه بودن زنان در تکنولوژی بود، اما اجازه دهید بحث را به سمت مسئله ی اجتماعی که برخی زنان با آن مواجه هستند و آن مشکل بچه داریست، حرکت دهیم.

همانطور که می دانید بچه داری یکی از بزرگترین چالش هایست که می تواند یک زن را از عرصه ی تکنولوژی دور کند. یک مادر تمام روزش را صرف بچه می کند و زمانی برای تجسس در زمینه ی تکنولوژی برایش نمی ماند.

البته تجربه ی من می گوید که مردانی هم هستند که، حامی، محافظ و پذیرای زنان در عرصه ی تکنولوژی باشند، البته شاید گاهی هم این محافظت کمی بیش از اندازه شود و همین باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد.

هیچ ایرادی ندارد که یک زن توسعه دهنده ی نرم افزار باشد و در کنارش درگیر برخی زمینه های غیر مرتبط با فن آوری باشید.

آنچه می خواهم بگویم این است که نیازی نیست شما مانند یک مرد عمل کنید، شما می توانید یک زن در فن آوری نرم افزار باشید. شما می توانید زنانه رفتار کنید اما در این تکنولوژی هم حضور داشته باشید.

مسائل و مشکلاتی وجود دارند که می خواهند شما را از این عرصه بیرون کنند. اما شما باید به عنوان یک زن حضور داشته باشید و این حضور باید با ارزش باشد.

اتفاقی که در دنیای تکنولوژی نرم افزار برای یک زن می افتد چیست؟

یک زن وقتی وارد دنیای تکنولوژی می شود، قابلیت های فکریش ارتقا می یابد، و به دنبال پیشرفت حرکت می کند. زنان در این عرصه به برتری فکری می رسند و می توانند پویایی فکریش را منتقل کند.

زنان می توانند و می خواهند تا وارد این عرصه شوند، اما بچه داری این فرصت را از آن ها می گیرد.

این زنان با لبخند کودکانشان زندگی، و با از خود گذشتگی، آن ها را بزرگ می کنند.

حالا مردان باید چه کنند؟

من نمی خواهم مردانی که با این بهانه خودشان را توجیه می کنند ، تایید کنم. مردان باید تلاش کنند که زنان را در این مورد به خصوص، درک کنند و مسیر را بر ای ورود آن ها به این عرصه باز نمایند.

مردان باید به کمک همسرانشان بشتابند و راه را برای رسیدن آن ها به هدفشان، و ورود به تکنولوژی باز کنند.

توصیه هایی برای زنان

توصیه هایی برای زنان

در این قسمت قصد دارم به مردان و زنان به طور جداگانه بپردازم.

ابتدا هدفم این است که برخی مشاوره ها که حاصل تجربیاتم می باشد را به زنان دهم.

به یاد داشته باشید!!

که دیدتان را نباید محدود کنید و همیشه باید تلاش کنید تا بهترین ها را بدست آورید. بدانید چشم انداز عملی شدن این دیدگاه نزدیک است و شما نباید با این اشتباه جامعه، این نیاز را از خود صلب کنید.

توصیه می کنم که با این مشکلات برخورد کنید و به سمت تکنولوژی روز دنیا حرکت کنید و نگذارید این تفاوت ها بزرگ شود.

دنبال مجرم نگردید، و کسی را سرزنش نکنید.

من واقعا از این عبارت متنفرم. از اینکه شما نمی توانید ایده تان را بیان کنید، کسی مقصر نیست. من فکر می کنم کسی که وارد زمینه توسعه نرم افزار می شود، چه زن و چه مرد، حتما اراده ی قوی داشته است.

اگر شما به اطرافتان نگاهی کنید، می بینید که دلیلی برای مجرم دانستن کسی وجود ندارد ،که بتوانید آن را بیابید. و این مانند این است که در تاریکی دنبال مشکل بگردیم.

بسیاری از بچه ها، چیزهایی از ما می خواهند که واقعا مضر هستند. یک کار احمقانه این است که ما به خواسته های نامناسب آن ها تن دهیم. بهتر است یک معامله با آن ها انجام دهیم و صادقانه به کودکانمان بگوییم که این چیز مضر است و به جای آن، خواسته منطقی دیگری را برای آن ها براورده می کنیم.

این موضوع را گفتم تا بیان کنم که دلایل زیادی برای اشتباه کردن وجود دارد که شما به راحتی می توانید آن ها رابیابید. من شخصا پیشنهاد می کنم لیستی از چیزهایی که خیلی خیلی کوچک هستند را برای خودتان تهیه کنید.

اجازه ندهید که همه چیز روی شما تاثیر بگذارد و شما را دچار دغدغه هایی کند. همیشه باعث شوید یک زندگی بدون استرس داشته باشید.

برخی از زنان ماموریتشان تنها یافتن، رفتارهای نامناسب مردان است. و شروع می کنند به گفتن اینکه آن ها مشکل افرینند، آن ها مانع پیشرفت ما هستند و..

اما واقعیت این است که این گونه زنان هیچ هدف درستی ندارند.

من ادعا نمی کنم که مشکلی وجود ندارد، اما باید بدانیم با مسائل واقعی اطرافمان باید درست برخورد کنیم و گاهی با شوخی این رفتارها را درک کنیم و گاهی هم باید از روی آن ها بپریم.

مسائل واقعی را نادیده نگیرید.

گاهی اوقات روزگار آنقدر به شما سخت گذشته، که وقتی به خودتان می آیید می بینید که از کنار مسائلی که نباید انجام می شد، به راحتی گذشته اید و چشم پوشی کردید.

اگر کسی عمدا مانع از پیشرفت شما می شود، شما را اذیت می کند و یا در کار شما تبیض قائل می شود و یا هر مسائل دیگری، آن را نادیده نگیرید.

با کسی که این گونه رفتار می کنید، مقابله کنید و اجازه ندهید مانع از پیشرفت شما شود.

من می دانم که با انجام این کار، ممکن است پیامدهای منفی دریافت کنید و این پیامدها بر زندگی حرفه ایتان تاثیر بگذارد، یا حتی مشکلات بدتری ایجاد شود. ولی دقیقا من بخاطر همین چیزها به شما پیشنهاد می کنم تا در مقابل این گونه مشکلات بایستید و نگذارید همچین اتفاقاتی هیچ زمان دیگری در زندگی شما تکرار شود.

اگر یک بار از کنار این گونه مسائل بگذرید، دفعات بعد هم باید دوباره از این گونه مسائل داشته باشید و باز از کنارشان بگذرید.

زمانی که حق با شماست، باید تصمیم گیری کنید. کسی که می خواهد حق شما را لگد مال کند، یا باید قربانی شود یا اینکه شما قربانی کارهای او شوید.

گاهی اوقات انتخاب واقعا دشوار است. گاهی اوقات کسی که قربانی می شود باید پیامدهای واقعی را ببیند و گاهی اوقات هم باید این کار را انجام داد.

من شما را برای تصمیم گیری تنها می گذارم تا بهترین تصمیم ها را بگیرید.

سعی نکنید که یک مرد باشید.

هیچ ایرادی ندارد که در زمینه ی توسعه دهنده ی نرم افزار یا هر تکنولوژی دیگری در نقش یک زن قرار گیرید.

شما می توانید مانند یک زن، میل به خرید کفش و کیف و.. داشته باشید و لازم نیست همانند یک مرد عمل کنید، شما می توانید یک زن باشید و رفتار زنانه تان را هم داشته باشید، اما در عرصه ی تکنولژی هم حضور داشته باشید. یعنی باید حضور داشته باشید.

شاید این سخن من برای شما سوء تعبیر شود، اما بهترین راه، صادقانه ترین راه است.

شما به عنوان یک زن در عرصه ی تکنولوژی باشید اما مانند یک مرد عمل نمایید.

شما به عنوان یک زن در عرصه تکنولوژی با ارزش هستید.

دیدگاه شما این است که در یک محیط مردانه وفق بیابید، و برای رسیدن به این دیدگاه باید جهان را ببینید و با تفاوت های آن تعامل برقرار کنید.

برای اینکه مانند یک مرد عمل نمایید، بسیاری از ارزش ها را از دست می دهید و در عوض برخی از رفتارها که شاید دوست نداشته باشید در شما تقویت می شود.

من فکر نمی کنم مردان باید با زنان، مانند یک مرد رفتار کنند و فکر می کنم وقتی مردان با زنان اینگونه رفتار می کنند، آن ها شروع به از دست دادن احترام ها می کنند. و فکر می کنم ما با توجه به رفتارها، احترام ها را از دست می دهیم و برخی رفتارهای بد را خواهیم داشت.

اما من قول می دهم که واقع بین باشم و در اینجا کمی عملی بیاندیشم.

اگر می خواهید مانند یک مرد عمل نمایید، پس احتمالا می خواهید مانند یک مرد هم رفتار کنید و احتمالا شما این وضعیت را دوست ندارید.

و همچنین می خواهید در مورد بسیاری از چیزهایی که شما را می سازد و احتمالا آن ها را دوست ندارید فداکاری کنید.

کاملا صادقانه بگویم که شما هرگز به عنوان یک مرد پذیرفته نمی شوید، چرا که شما واقعا مثل یک مرد نیستید.

شما این احساس را رد می کنید و احتمالا از آن ها صدمه می بینید.

بنابراین این کار را انجام ندهید، و تنها یک زن بمانید.

از مزایای خود استفاده کنید.

از مزایای خود استفاده کنید

زنان به خصوص در محیط های مردسالاری، مانند زمینه ی تکنولوژی، نسبت به برخی از مردان دارای مزایای خاصی هستند که باید از آن ها استفاده کرد.

البته پیشنهاد نمی کنم که در همه یا هر چیزی که کمی مانند آن هستی، را انجام دهید.

من معتقدم که همه ی چیزها، مساوی هستند و من معتقدم زنان بهتر از مردان در عرصه تکنولوژی مخصوصا نرم افزار پیشرفت می کنند.

تمام چیزهایی که گفتم را در این جمله خلاصه می کنم” یک زن می تواند در عرصه تکنولوژی بدرخشد اگر واقعا بخواهد و بتواند.”

یک زن می تواند با صراحت، صحبت کند و نظر دیگران را به خود جلب نماید.

یک زن می داند که چطور هر کاری را انجام دهد و با کمی تفکر می تواند یک مرد را مغلوب کند.

نگاهی به کنترل کلوپاترا بر مارک آنتونی یا ژوزفین بر ناپلئون بیندازید. تاریخ نمونه هایی از قدرت فوق العاده از رمز و راز زنان را در خود پر کرده است.

البته نمی خواهم بگویم شما در محیط تکنولوژی هیچ مشکلی ندارید، شما باید مشکلات خودتان رابیابید و زمین را برای کارهایتان هموار کنید.

توصیه هایی برای مردان

توصیه هایی برای مردان

خوب حالا نوبت مردان است.

من می دانم که کار با زنان در محل کار می تواند برای مردان مشکل ساز باشد. وجود زنان می تواند موقعیت شغلی مردان را کمی تهدید کند.

شاید شما(مردان) بدانید که چطور باید با این موضوع برخورد کنید. اما هیچ راهی برای کنار زدن زنان وجود ندارد، بنابراین اجازه دهید تا آن ها هم وارد بازار کار شوند.

برخورد درست.

یکی از اولین راه حل هایی که مردان برای برخورد با زنان در تکنولوزی تدبیر می کنند این است که سعی می کنند تا با آن ها بسیار خوب برخورد کنند.

این یک استراتژی خوب است.

مردان چون فکر می کنند که با ارزش هستتند و می خواهند مورد توجه زنان قرار گیرند، شروع به کمک و حمایت زنان می کنند، که این احتمالا ۵۰ درصد به نفع آن هاست و جایگاه خوبی را بدست می آورند، اما آن ها از ۵۰ درصد باقیمانده می ترسند.

با مهربانی رفتار کردن، باعث می شود تا حس برتری شما آشکار شود. اما شما نباید حس ریاست داشته باشید.

شاید به نظر رسد که زنان شاغل در فن آوری از محبت استقبال بیشتر کنند، و عمدتا این باعث شود تا میدان، تحت تسلط مردان قدران درآید. اما سعی کنید هر کاری را در جای خود انجام دهید و زیاده روی نکنید.

تنها چیزی که باید بدانید این است که، درست برخورد کنید و در صحبت کردن خود این گونه نباشید:” هی شما مثل من هوشمند و برنامه نویس خوبی نیستید، من باید به شما کمک کنم.”

و برای اینکه بیش از حد خوب جلوه کنید دائم به پشت سرتان برنگردید.

و تبدیل به شخصی نشوید که مدافع شخصی زنان در تکنولوژیست.

این گونه رفتارها می تواند محیط را برای زنان مشکل تر کند و هیچ کمکی به آن ها نمی کند.

زنان مانند مردان نیستند.

زنان مانند مردان نیستند

حتی اگر زنان بخواهند، تا به اندازه مردان هم کار کنند، به این معنی نیست که آن ها می خواهند مانند مردان رفتار کنند.

برابری و یکسانی هم معنی نیستند.

برابری یعنی هم ارزش، و یکسانی یعنی تفاوت نداشتن زن و مرد.

شما بچه هایتان را به صورت برابر دوست دارید اما به صورت یکسان با آن ها رفتار نمی کنید.

شما با یک بچه ۵ ساله، شبیه یک بچه ۱۰ ساله رفتار نمی کنید و یا با دخترتان همانند پسرتان برخورد نمی کنید.

با زنان در تکنولوژی همانند مردان رفتار نکنید.

من معتقدم که مردان واقعی باید با زنان همانند زنانی که در اجتماع هستند رفتار کنند.

این بدین معنی است که مردان در فعالیت اجتماعی، به زنان مانند اعضای تیم نگاه کنند و آن ها را برابر بدانند.

یا بهتر بگویم رفتارشان را تغییر دهند و کمی احترام بگذارند.

رفتار ناامید کننده با زنان را حذف کنید.

رفتار ناامید کننده با زنان را حذف کنید

زنان دشمن شما نیستند.

من می دانم که بیشتر شما با خواندن این مطلب، روحیتان جریحه دار می شود و زنان را رد می کنید.

من درکتان می کنم.

من می دانم که ممکن است فکر کنید که زنان، نادان هستند و مردان خوب، ضعیف اند. و این شما را عصبانی می کند، چون احساس می کنید که شما سزاوار بهترین ها هستید.

اما شما نباید اجازه دهید این احساسات به زندگی حرفه ای تان سرایت کند. و این صحبت ها همین جا بماند. و خودتان را پشت دیگران مخفی نکنید.

قلدری و آزار و اذیت آنلاین در پشت یک نام مستعار، فقط یک بزدلی است. حداقل جرات داشته باشید تا با نام خودتان هر کاری که می خواهید را انجام دهید.

تنها قانون نرمال

راستش بهترین توصیه ای که می توانم بکنم این است که طبیعی عمل نمایید.

زیاد به پشت سرتان خم نشوید، این مانند راه رفتن روی پوست تخم مرغ می باشد.

نادان نباشید و زنان را اذیت نکنید.

مردی نرمال، باشید و به همه احترام بگذارید

زنان نمی خواهند تا با آن ها به طور خاص رفتار کنید. نیاز نیست شما از آن ها حمایت کنید.

مطمئنام شما هم این اشتباهات را خواهید کرد، اما مهم نیست. چون همه ی این ها، بخشی از نرمال عمل کردن است.

شاید با خیلی از موارد که گفتم موافق نباشید، اما امیدوارم که توانسته باشم در این زمینه کمکی کرده باشم.

دانلود مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *